Şahser Apart » Ocaklar

Erdek Ocaklar

Marmara Bölgesi'nin ender turizm merkezlerinden olan Erdek, ödüllü plajları, dokunulmamış doğası, adaları ve  tarihi alanlarıyla yıllardır başta yerli turistler olmak üzere pek çok tatil severin ilgisini çeken turizm merkezlerinden. Kışların durgun geçtiği Erdek'te, yazları nüfus yoğunluğu küçük illerin nüfusunu dahi aşabilecek seviyeye gelebiliyor.

Erdek'in bütçe dostu konaklama imkanlarıyla beraber tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden biri kolay ulaşılması. Bandırma'dan şehir içi ulaşım alternatifleriyle kısa sürede varılabilen Erdek, Marmara Bölgesi'ndeki sayılı turizm alanlarından. 

Merkezdeki sahil şeridi boyunca uzanan halk plajıyla beraber çevresinde de pek çok farklı plaj barındıran belde, ziyaretçilerine mavi bayraklı kumsallarla birlikte gözlerden uzak, etkileyici koylar da sunuyor. Erdek merkez plajının ardından bölgede en çok ziyaretçi çeken diğer bir plaj; ödüllü Ocaklar plajı. Erdek'in merkezine 6 km uzaklıkta olan Ocaklar'a, Erdek otogarından devamlı işleyen dolmuşlarla ulaşmak mümkün. Ocaklar'da, denize kısa bir yürüme mesafesinde bulunan Şahser Apart Otel ise bölgede aquaparkı olan nadir tesislerden.

Ocaklar'ın ardından diğer önemli bir nokta olan Narlı, sakin ve sessiz plajları sevenler için uygun. Adını aldığı Narlı Köyü'nün sahil kısmını çevreleyen plaj, yaz günlerinde bile kalabalıktan uzak, huzurlu ve dinlendirci bir atmosfere sahip. Kapıdağ yarımadasının kuzeybatısındaki Turanköy ise çam ormanları ve orman şelaleleri içinde yer alan, adeta doğanın merkezindeki bir kumsal.  

Erdek'te ziyaret edilmesi gereken diğer bir alansa Avşa Adası. Merkezden hareket eden feribot seferleriyle kısa zamanda ulaşılabilen Avşa, canlı gece hayatı ve adayı kaplayan koylarıyla biliniyor. Tarihi alanları sevenler ise Erdek'in girişindeki Kyzikos Antik Kenti'ni gezebilir. Kalıntıları Türkiye'deki farklı müzelerde sergilenen Kyzikos'tan geriye oldukça az eser kalsa da hala kültür turizminin önemli merkezlerinden biri.